Öz Mevlana Ehliyet kursu Sürücü Kursu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sürücü Kursu Öğretmeni Nasıl Olunur?Sürücü Kursu Öğretmeni diğer bir adıyla direksiyon eğitmeni olabilmek kişiye hem maddi olarak ek bir kazanç hem de iş arayanlar için oldukça güzel bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada sürücü kursları kendi bünyelerine kayıt yaptırarak ehliyet almak isteyen kişileri eğitecek Sürücü Kursu Öğretmeni aramaktadır. Bu öğretmenler hem teorik kısımda hem de direksiyon başında eğitim veren kişilerdir. Sürücü Kursu Öğretmeni olabilmek için bazı şartlanır karşılanıyor olması gerekmektedir. Bu şartları inceleyecek olursak:

 • En az yüksekokul veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmak.
 • İlk yardım derslerini verebilmek için “İlk Yardım Eğitmeni Sertifikası” almış olmak.
 • Çevre ve Trafik dersini verebilmek adına en az 3 yıllık bir ehliyete sahip olmak.

Toplam süresi 200 saat olan ve Halk Eğitim ya da Belediyelerin açtığı kurslarda Sürücü Kursu Öğretmeni olunabilmektedir. 200 saatlik kursun sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bir sertifika yardımıyla sürücü kurslarında Sürücü Kursu Öğretmeni olarak görev alınabilmektedir.

Sürücü Kursu Öğretmeninin Görevleri Nelerdir?

Sürücü Kursu Öğretmeni, sürücü adaylarını teorik sınava ve direksiyon sınavlarına en iyi şekilde hazırlamak ile görevlendirilmiş kimselerdir. En temelinde de görevleri budur. Çünkü bu adaylar özellikle direksiyon eğitimleri esnasında sürücü adayı diye geçtikleri için yanlarındaki koltukta Sürücü Kursu Öğretmeni ile birlikte araba kullanmak zorundadırlar. Genel olarak bu öğretmenlerin görevlerine bakacak olursak:

 • Sürücü adaylarının ders programlarını düzenlemek,
 • Direksiyon sınavının yapılacağı parkurlarda sürücü adaylarına uygulamalı olarak sürüş eğitimi vermek,
 • Çalıştığı sürücü kursunun araçlarının bakımlarını düzenli olarak yaptırmak,
 • Görev verilmesi halinde sınavlarda görev almak,
 • Adayları sınavlara en doğru şekilde hazırlayabilmek,
 • Çevre ve sürüş anlayışını sürücü adaylarına iyi bir şekilde hazırlayabilmek,
 • Sürücü adaylarının almak istediği ehliyet tiplerine göre araç eğitimi vermek,
 • Direksiyon sınavı esnasında sürücü adayının sınavına katılmak,

Gibi belli başlı görevleri bulunmaktadır. Bununla birlikte Sürücü Kursu Öğretmeni ehliyet alabilmek adına direksiyon sınavına hazırlanan bir sürücü adayına özel olarak da ders vererek sürücü adayının gelişimine daha fazla katkıda bulunabilmektedir.

Sürücü Kursu Öğretmeni Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Mevcut çalıştığı işten emekli olmuş ancak ek gelire ihtiyacı olan kimselerin sertifika alarak yapabildiği ve nispeten kolay işlerin başında gelen Sürücü Kursu Öğretmeni görevine talepler oldukça fazladır. Bunun en büyük sebebi ise Türkiye’nin dört bir yanında oldukça fazla sürücü kursunun bulunmasıdır. Bu nedenden dolayı da sürücü adaylarına trafik eğitimi veren Sürücü Kursu Öğretmeni görevleri oldukça önem taşımaktadır. Maaşları konusunda ise çalıştığınız sürücü kursundan başka sürücü kurslarına değişecek olsa da aşağı yukarı olarak asgari ücret gibi bir miktardan söz edilebilmektedir. Bunun yanında sürücü adaylarına özel dersler vererek de gelirinizi çok daha fazla artırabileceğiniz koşulları rahatlıkla oluşturabilirsiniz.