Öz Mevlana Ehliyet kursu Sürücü Kursu Ne Kadar Sürer ?

Sürücü Kursu Ne Kadar Sürer ?Sürücü kursları belirli bir süre kapsamında şart koşulan sınavları başarılı bir şekilde tamamlamamıza destek olabilecek bir alandır.

Sürücü kursu ne kadar sürer, sorusu pek çok kişi tarafından merak uyandırmaktadır. Öncelikle sürücü kursuna başvuru yapmalı ve başvuru kabul edildikten sonra olan süreci değerlendirelim. Yaklaşık olarak  1 – 2 hafta aralığında yayılan bir teorik eğitim süreci vardır. Teorik eğitim tamamlandıktan sonra sürücü adayının yazılı sınava girmesi gerekir. Yazılı sınavda teorik eğitimde aldığı derslerden sorumludur. Sürücü kursu süresi bu aşamadan sonra eğer sınavda başarılı olunmuşsa yine devam etmektedir. Bu kez de uygulamalı eğitim olan direksiyon eğitimi ile uygulama sınavına çalışmaya başlanılır. Hemen hemen 2 hafta içerisinde direksiyon eğitimi tamamlanır ve en kısa zamanda gerçekleşecek olan direksiyon sınavına kayıt yaptırılır. Yazılı sınavda başarılı olunmaması durumunda ise bu kez tekrar yazılı sınava girilmesi gerekir.

Belirli haklar kapsamında sürücü kursu süresi ilerlemektedir. Genel olarak net bir süre verilememekle birlikte işleyiş ortalama 3 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Bu süre içerisinde eğitimler ve sınavlar dahildir. Daha sonra nüfusa başvuru yapmanız ve bundan sonra olan döngüde ilerleyiş o nüfus müdürlüğünün hızı ile alakalı olacaktır.

Sürücü Kursu Kayıt Ve Teorik Eğitim

Sürücü kurslarına kayıt işlemini gerçekleştirebilmeniz için her ayın 1 – 10 aralığında başvuruda bulunulması gerekmektedir. Sürücü kursu süresi içerisine dahil olmak kayıt yapılan günden itibaren işlemeye başlayacaktır.

Sürücü kursları tarafından verilen sürücü kursu teorik eğitim süreci toplam da 34 saatlik eğitimi kapsamaktadır. 1 hafta ya da 2 hafta içerisin yayarak sürücü adaylarına bu eğitim tamamlandırılmaktadır. Eğitim alınması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şart koşulmuştur. Bu eğitimin sonunda ise sizi e – sınav beklemektedir. E – sınav sürücü kursu süresi içerisinde biraz zaman alan bir süreç gerektirse de kurumdan kuruma ya da kişinin sınavda başarılı olması durumunda değişiklik gösterebilmektedir.

Direksiyon Eğitimi Ve Direksiyon Sınavı

Teori eğitimini tamamlayıp daha sonra girdiğiniz sınavda başarılı olmanız sonucunda direksiyon eğitimi süreci geçirmeniz gerekmektedir.

Direksiyon eğitim süresi toplam da 14 saatlik bir eğitimi kapsamaktadır. Bu eğitim B sınıfı için verilen saat süresidir. Eğitim bittikten sonra en kısa zamanda yapılacak olan direksiyon sınavı başvurusu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Direksiyon sınav süresi eğer sınavın gelme süresi dahil edilmezse maksimum bir saattir. Saat süreleri sürücü adayının çalışmış olduğu güzergah üzerinden belirlenmektedir. Direksiyon eğitimi alırken çalıştığı güzergah dahil edilir.  Direksiyon sınavı da başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra sıra ehliyet için sürücü kursu süresi ‘nin tamamlanmış ve işlemin artık nüfus ile ilgili olması aşamasına geçmiş olduğunun habercisidir.

Nüfus Müdürlüğündeki İşlemlerin Süresi

Ehliyet alma süresi genel bakış ile değerlendirildiğinde 3 ile 4 ay aralığında bir süreyi kapsamaktadır. Bu süreç içerisinde son aşama olan nüfus müdürlüğü işlem süresi şehirler açısından değişiklik göstermektedir.

Sürücü kursu süresi tamamlandıktan sonra kursunuz tarafından size ehliyet başvurusu yapabileceğiniz bir belge teslim edilecektir. Bu belge ve diğer gerekli olan belgelerini alarak nüfus müdürlüğündeki işlemlerin süresi başlayacaktır. Ehliyet için gerekli olan harcı kabul eden bankalara yatırma işleminizi gerçekleştirdikten sonra bu kez nüfus müdürlüğüne randevu alarak işlemlerinizi başlatmalısınız. Büyük şehirlerde herhangi bir zaman dilimi verilmemekle birlikte küçük şehirlerde genel olarak 2 hafta ya da daha az bir sürede ehliyet kartınız elinize ulaşmış olacaktır. Ehliyetiniz dilediğiniz adrese yönlendirebilir ve bu şekilde elinize ulaşabilir.